Soutěž o víkendový pobyt v hotelu SEN v Senohrabech u Prahy

Čtenáři, kteří správně odpoví na soutěžní otázky, budou zařazeni do slosování o víkendový pobyt pro dvě osoby (pátek-neděle) s polopenzí ve wellness hotelu SEN v Senohrabech u Prahy.

Soutěž o 2 vstupenky do AQUAPALACE Praha-Čestlice

Čtenáři, kteří správně odpoví na soutěžní otázky, budou zařazeni do slosování o 2 vstupenky do Aquapalace Praha-Čestlice.

Soutěž o 1x celodenní pobyt v centru WELLNESS a REHABILITACE Svaté Pole

Čtenáři, kteří správně odpoví na soutěžní otázky, budou zařazen do slosování o 1x celodenní pobyt (s procedurami a obědem) v centru rehabilitace a wellness Svaté Pole.

Soutěž o vstupenky na kosmetický veletrh WORLD OF BEAUTY & SPA, který se koná 10. - 11. března 2017

Prvních deset soutěžících, kteří správně odpoví na otázku, získají 2 VIP vstupenky na veletrh WORLD OF BEAUTY & SPA jaro 2017.
Nemoc špinavých zubů - autor: Marta Csontosová

Krvácejí vám dásně, jsou celé zarudlé a zduřelé, vaše zuby mají obnažené krčky, jsou obaleny zubním kamenem? Nebo se vám dokonce začínají kývat zuby? Tak to máte parodontózu.... nemoc špinavých zubů.

Nemoc špinavých zubů

Špičkovým odborníkem na parodontózu je MUDr.Jiří Korábek, vedoucí Parodontologického oddělení Stomatologické kliniky v Praze na Karlově náměstí, proto jsme se ho zeptali:

Nakolik vážnou nemocí je pane doktore parodontóza?

Parodontitis je vážnou nemocí pro chrup, kdy ohrožuje jeho budoucnost. V poslední době se množí odborné práce, které upozorňují na to, že neléčená parodontitida může ohrožovat například také oběhový systém a některé další systémy v lidském těle.

Existují vědecky doložené důvody této nemoci?

Už velmi dávno - před staletími - pozorovali pečliví lékaři souvislost mezi zápachem z úst, povlaky na zubech atd. se změnami dásní a závěsného aparátu zubů. Dnes je prokázáno, že hlavním etiologickým faktorem je zubní mikrobiální povlak –biofilm, jehož bakterie a jejich produkty nastartují celou zánětlivou reakci. Ta je modifikována stavem imunitního systému a časem takže může probíhat různě rychle a různě intenzivně.(Málo se ví, že pokud účinně a zcela neodstraňujeme zubní plak, množí se v dutině ústní bakterie, které se dostávají do celého těla a otravují tak postupně organismus, nabourávají imunitní systém. Jsou pak mimo jiné příčinou vzniku cukrovky a zejména u mužů příčinou mozkových příhod nebo infarktů. Mít špinavé zuby je pro zdraví dokonce podle některých studií nebezpečnější než kouření. Pokud je zasažena zánětem dásní celá ústní dutina, je to plocha, zabírající asi tři krabičky zápalek položených vedle sebe. zdroj informace: www.dentalcare.cz)

Kde v Evropě jsou na tom lidi, pokud jde výskyt parodontózy nejlépe?

Všude tam, kde se společnost – vlády starají o prevenci, o výuku především ústní hygieny na školách – jsou to zvláště Švýcarsko, Nizozemí, skandinávské státy, Velká Britanie, USA, Austrálie, Nový Zéland.

 
PŘÍLOHY
Reklama

TOPlist