Soutěž o víkendový pobyt v hotelu SEN v Senohrabech u Prahy

Čtenáři, kteří správně odpoví na soutěžní otázky, budou zařazeni do slosování o víkendový pobyt pro dvě osoby (pátek-neděle) s polopenzí ve wellness hotelu SEN v Senohrabech u Prahy.

Soutěž o 2 vstupenky do AQUAPALACE Praha-Čestlice

Čtenáři, kteří správně odpoví na soutěžní otázky, budou zařazeni do slosování o 2 vstupenky do Aquapalace Praha-Čestlice.

Soutěž o 1x celodenní pobyt v centru WELLNESS a REHABILITACE Svaté Pole

Čtenáři, kteří správně odpoví na soutěžní otázky, budou zařazen do slosování o 1x celodenní pobyt (s procedurami a obědem) v centru rehabilitace a wellness Svaté Pole.

Soutěž o vstupenky na kosmetický veletrh WORLD OF BEAUTY & SPA, který se koná 10. - 11. března 2017

Prvních deset soutěžících, kteří správně odpoví na otázku, získají 2 VIP vstupenky na veletrh WORLD OF BEAUTY & SPA jaro 2017.
Spánek a srdce - autor: Marta Csontosová
Délka spánku ovlivňuje zdraví srdce a cév. Když pak onemocníte v důsledku nekvalitního nočního odpočinku hypertenzí, je už jen krůček třeba k diabetu. Vážně.

Spánek a srdce

Spánková medicína už několik let ví o souvislosti délky spánku a kardiovaskulárního onemocnění. Srdci škodí krátký spánek, ale i dlouhé vyspávání. Podle dlouholetého pozorování profesora Karla Šonky, vedoucího Spánkové laboratoře největší Neurologické kliniky v Praze (1.FN, Karlovo náměstí), je pro člověka optimální, když jeho noční spánek trvá sedm hodin.

Jak to je, pane profesore, se spánkem a jeho dopadem na zdraví našeho kardiovaskulárního systému?

Na velkých epidemiologických studiích se ukázalo, že opravdu existuje souvislost mezi výskytem kardiovaskulárních onemocnění (vysoký krevní tlak, ischemická choroba srdeční, cévní onemocnění mozku). Ukázala se souvislost mezi délkou spánku a výskytem těchto chorob. Kdo spí krátce, nese větší riziko, že bude trpět kardiovaskulárními chorobami a také naopak. Kdo spí příliš dlouho, má také toto riziko zvýšené.

Jak to, že i delší spánek je rizikový?

To jsme si dokázali vysvětlit výskytem spánkové apnoe. Nás spíš překvapilo, že i krátký spánek má negativní vliv na kardiovaskulární systém.

Jak se tedy nedostatečný spánek promítne do kardiovaskulárního onemocnění?

Když spánku není dostatečné množství delší dobu, rozvinou se některé parametry zánětu. Zánětem se nemyslí bakteriální zánět, ale jedná se o známky sterilního zánětu cévní výstelky a jsou tady některé biochemické parametry, které způsobí riziko infarktu. Při několikaletém špatném spánku pak dojde také k většímu rozvoji ateriosklerózy.

To je tedy nová dimenze pohledu na nemoci kardiovaskulárního sytému. Budeme si zřejmě víc hlídat spánek…

Lze to tvrdit. Studie, které odhalily uvedenou souvislost, pracovaly se vzorkem několika desetitisíc lidí. A ti byli pečlivě sledováni.

 
PŘÍLOHY
Reklama

TOPlist